"Enter"a basıp içeriğe geçin

VirtualBox 5.0 kurulumu

Merhaba arkadaşlar,
Bügün Oracle şirketine ait sanallaştırma yazılımı VirtualBox’dan bahsedeceğim.
Oracle bilirsiniz ki linux alt yapısı ile çalışan -büyük bir kısmı- genelde ücretli ürünleri olan desteği redhat veya ibm gibi gelişmiş, alt yapısına (sistemlerinin alt yapısı) güvenen Amerika menşeli bir şirkettir.


Oracle’ın biz VirtualBox yazılımından bahsedeceğiz. VirtualBox öyle Xen veya vSphere ESXi gibi “Bare Metal Hypervisor” değildir. Kendisi bir işletim sistemi üzerinde barındırılarak (Örneğin Windows 7, Ubuntu 14.04, CentOS 7 vb.) yeni “Guest Host” lar oluşturuyorsunuz. VirtualBox kurumsal anlamda kullanıldığını görmedim ki tavsiye de etmem. VirtualBox bir de php dili ile web sunucundan web panel kurabiliyorsunuz. Ben burada GUI arayüz ile Windows da kuracağım. Sonrasında Fedora veya OpenSuSE üzerinden web ui olarak kurarım.
Şimdi bize gerekli olan malzemeleri önce hazırlayalım.

  • İntel’de VT-x, AMD’de AMD-V sanallaştırma özellikleri
  • En az dual core 2GHz üstü tavsiye ederim
  • 2 GB üstü RAM
  • Bir tane linux, windows, unix veya başka işletim sistemi iso, img dosyası

Ama ben Pentium 4 530 hatta Pentium 4 2.8GHz -northwood- ile de kullandım ama hiç verimli değil. Zorunda olmadıkça kullanmanızı da önermem.

Şimdi malzemeler hazır ise başlayabiliriz. Ben MS Windows 7 Starter -32bit- de yapacağım. (işlemcim Atom N455 ve VT-x desteklemiyor)

Ben size link‘i vereyim de. Bu satırları yazarken virtualbox sitesinden yeniden yapım çalışmaları var. O yüzden sizi Oracle’ın FTP sunucusuna yönlendirecekler -Ardından “Download Server” linkine basın-. Buradan en son sürüm olan -bu satırlar yazılırken sürüm 5.0.16- indireceksiniz. Aynı zamanda yanında Vbox Extension indirirseniz VirtualBox ürününe ekstra özellikler eklersiniz (HDD şifreleme, uzak masaüstü vb.). Toplam 120MB lık bir kurulum dosyanız olacak.

Şimdi kuruluma gelelim. Standart windows mantığında “next> next> next” yaparak da geçebilirsiniz ama kurulumu sindirerek kurmanınızı öneririm. Nelere “next” dediğinizi en azından bilmeniz ileride gerekebilir.

Şimdi fotoğraflar ile anlatacağımdan biraz rahatım 🙂

1. Bölümlinux_kafasi_001

 

Gerekli olan dosyaları hazır edelim ve öncelikle VBox’un kurulumuna başlayalımlinux_kafasi_002linux_kafasi_003

Aynı benim gibi yaparsanız (yani bütün sürücüleri kurarsanız) iyi yaparsınız. Çünkü bir kurulumda eğer “tüh be keşke local network için host-only kursaydım” dememek için.

linux_kafasi_004

Burası size kalmış. Ben rahat görmek için ilk ikisini seçiyorum. Register file associantions kesinlikle kurulu olsun.

linux_kafasi_005

Network driver’larını kuracağından bağlantı kopabilir uyarısını veriyor. O yüzden sunucu’ya kuracaksanız (-ki niye kurasanız hyper-v ne güne var) mutlaka kullanıcıları uyarın.

linux_kafasi_006

 

Kuruluma başlıyoruz artık. Install dediğinizde bağlantıda kopmalar meydana gelebilir. Bu sırada mutlaka bilgisayar başında olun çünkü -windows için diyorum :)- vac uyarısı gelecek. İzin vermeniz lazım. Aksi takdirde kurulum olmaz. Peki VAC ile mi kalıyor. Hayır ayrıca driver’ları kurmanız için de izin isteyecek. Siz ama Oracle kaynaklı uygualamara izin ver derseniz sıkıntı olmaz -kurulum sırasında göreceksiniz-.

linux_kafasi_007

Kurulumu başlattık ve,

linux_kafasi_008

Devam ederken,

linux_kafasi_009

Bitti bu kısım. Benim size nacizane önerim bir yeniden başlatın sistemi. Sistemi biraz rahatlatın 🙂

2. Bölüm

linux_kafasi_010

VBox’ın arayüzü bu kadar sade. Ama bir o kadar da kullanışlı işte. Basit bir “lab” kurulumu için çok bile.

linux_kafasi_011
Şimdi ben Tiny Core Plus kurulumu yapacağım VBox’ın üzerine. Elimde ki TC versiyonu 4.2.9 kernel’i üzerine inşa edilmiş. O yüzden ben linux’un altından 4.x.x (32bit) seçiyorum.

linux_kafasi_012
RAM ataması yaparken dinamik ram olarak hesaplanacak. o yüzden öyle uçuk ramler atamanızı önermiyorum. TC için 64-128MB ram yeterli -hatta fazla- ama siz başka rakamlar atayabilirsiniz.

linux_kafasi_013

vHDD’yi nereden alacağını belirtin. Hazır bir vHDD’niz de olabilir veya sonradan hazırlamak istersiniz. Benim hazırlmam gerek.

linux_kafasi_014

Size önerim VDI biçiminde yapın. VirtualBox’un orjinal vHDD uzantısıdır. VDMK vSphere ESX için, VHD Hyper-V için gibi gibi. Sizin burada yapacağınız bu diski sonradan başka bir sistem de kullanacak mısınız bu soruya cevap verip burayı işaretleyin -ekstradan şunu da yazmam gerek convert edebilirsiniz ama benim size önerim convertten önce buna hazır olmanız bir sıkıntı olursa ne olacak mesala?-

linux_kafasi_015

Değişken boyut -dynamic, dinamik- örneğin 30Gb vHDD ayarladınız, işletim sistemini kurdunuz ve toplam işletim sistemi boyutu 3GB. Siz eğer vHDD yi yerinden oynatacaksınız mutlaka dinamik yapın. Yok sabit kalacak ama performans olsun derseniz -forumlarda geçen laf bu yoksa ben performansını halen göremedim- Statik yapın.

linux_kafasi_016

Boyut size kalmış.

NOT: Statik olarak ayarladıysanız ve vHDD boyutunu çok yüksek bir rakam yaptıysanız (örneğin 300GB) 10GB başına 1-2 dakika kurulum için bekleyeceksiniz ve o zaman kadar HDD kullanımı %100 olacaktır. O yüzden bu işlemi yaparken bilgisayarınızı veya sunucunuzu düşünerek yapın.

linux_kafasi_017

Tabi ki ben 512MB olarak statik bir şekilde ayarladım o yüzden çok hızlı bir şekilde bitti 🙂

linux_kafasi_018

Şimdi buraya kadar basitti değil mi? Tabi ki. Ama 3. Bölüm daha basit.

3. Bölüm

Şimdi VM’e/lere optimizasyon yapacağız. Ama önce ayarlar kısmına girin

linux_kafasi_019

Ardından Sistem kısmından Disketi kapatın (disket kurulumu yapmayacağız ama gerekli ise açık kalsın.

linux_kafasi_020

Ve 3 geri alalım ki CD ve HDD den önce okunmasın.linux_kafasi_021

CD nizin iso veya img formatını buraya tanıtın aynen;

linux_kafasi_022

böyle yapın sonra “aç” derseniz cd aynı gerçekte dvd okuyucuya takmış gibi olacaksınız 🙂

linux_kafasi_023

Şimdi “ağ” kısmına gelin ve oradan hangi (sizde köprü bağdaştırıcı farklı gözükebilir ben wifi kullanıyorum şu an için) köprü bağdaştırcağınızı seçin. En altta da hangi driver’ı tanıtsın guest os’a diye de (yani ethernet kartını) gösteriyor ben genelde İntel mt sunucu yaparım ama siz de farklıları deneyebilirsiniz.

linux_kafasi_024

buna benzeyecek arayüzünüz. (benzemesi zorunda değil ayrıca belirtiyim)

4. Bölüm

linux_kafasi_027

Aynen böyle başlayacaktır.

NOT: Ben TC Plus kullanıyorum siz illa bunu kullanacaksınız diye bir şey yok. Ubuntu’da kurabilirsiniz Fedora’da, Server 2012R2’de.

linux_kafasi_028

Ve live cd başlatılıyor. Bu siyah ekran dan sonra size GUI hazırlanacak ve orada isterseniz vHDD’ye cidden kurabilirsiniz isterseniz livecd olarak kalabilir.

5. Bölüm -OPSIYONEL-

linux_kafasi_029

En başta da belirtiğim gibi vbox extension opsiyonel bir seçenektir. Ama benim size önerim kurun. Belki gerekebilir ilerde. Önce Terchiler’e girin

linux_kafasi_030

Uzantılar kısmına girin yanda ki küçük sarı (tanımlayamıyorum) cisimciğe basın 🙂

NOT: Vbox extension ayrıca yüklü olması gerek sonra ben bunu nereden bulacağım demeyin 🙂

linux_kafasi_031

Seçin ve “aç” ‘a tıklayın. Ardında size,

linux_kafasi_032

bu paketin içinde neler olduğunu gösteren bir diyalog çıkar. Burada “yükle” derseniz size,

linux_kafasi_033

lisans sözleşmesini gösterir. Burada en aşağıya kadar gelip “KABUL EDİYORUM” seçeneği aktif hale gelir ve,

linux_kafasi_034

kurulum başlar.

linux_kafasi_035

Kurulum bittiğinde size haber verir bu sırada VAC gibi gerekli işlerm olmaz.

linux_kafasi_036

ve başarılı olduğunu yanında ki tik den anlayabilirsiniz.

Aslında her bilgisayar kurdu için gerekli bir ürün. Her gün normal hardiskinize yapacağınız soft formattansa buradan yani sanal ortam da gayet başarılı işler çıkarabilirsiniz.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: