"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ubuntu 14.04, LSWS 5, MySQL 5.6

Merhaba arkadaşlar,

Bugün yine ubuntu yazım ile devam edeceğim. Aslında bu konuyu ele alma nedeni Ubuntu Türkiye forumunda gördüğüm eski bir yazının daha güncel bir içerik ile ele almam olacak.

Üstten de video’yu seyrederseniz bir çok olayı daha rahat anlarsınız. Aslında ben öncesinde CentOS 7 ile open litespeed sürmünü kullanmıştım. Bu ondan biraz farklı. Daha detaylı bilgi / karşılaştırma için şu link i takip edebilirsiniz.

Hemen kuruluma geçiyim ben.

LSWS Kurulumu

# sudo -i
# apt-get update && apt-get upgrade
# wget https://www.litespeedtech.com/packages/5.0/lsws-5.0.18-std-i386-linux.tar.gz
# tar -xvf lsws-5.0.18-std-i386-linux.tar.gz
# cd lsws-5.0.18
# ./install.sh

install.sh yi işlettikten sonra karşınıza lisans sözleşmesi geliyor ve bunu ‘Yes’ veya ‘Y’ ile kabul ediyorsunuz aksi takdirde yazılımı kullanamazsınız.

Ardından oradaki yönergeleri kendinize göre şekillendirin.

# service lsws start

Biliyorsunuz ki ben Ubuntu kurulumlarında standart olarak gelen UFW Firewall’u tercih ederim. O yüzden size de önerim UFW ile yapılan altta ki işlemleri takip edin.

DİKKAT: Sunucunuz üzerinde ben sadece LSWS ve SSH bulunmasına göre hesaplıyorum. Eğer farklı bir senaryo üzerinden gerçekleştiriyorsanız aşağıda yazdığım portlara ekleyin veya IPTables kullanıyorsanız ona göre yapılandırın.

# ufw allow 8088/tcp
# ufw allow 7080/tcp
# ufw allow 80/tcp
# ufw allow 22/tcp

# ufw default allow outgoing
# ufw default deny incoming

# ufw enable
# nano /etc/default/ufw
>>> IPv6 = no
>>> ctrl+x >>> Y veya E

 

MySQL Kurulumu

# apt-get install mysql-server-5.6
# mysql_secure_installation
# >>> n
  >>> y
  >>> y
  >>> y
  >>> y

Şeklinde doldurabilirsiniz. MySQL workbench GUI için kullanabilirsini ki ben bunu video’m da nasıl kullanacağınızı bellirtim. Daha detaylı bir MySQL yazımda nasıl uzaktan bağlanacağınızınıda göstereceğim.

Son söz

Kurulum biraz zor diyebilirim. Özellikle PHP sürmü kurulumu işgence demek tam yeridir. O yüzden benim size önerim CGI veya HTML dosyalarını LSWS Standart sürümünde çalıştırın. Yoksa CentOS üzerine oLSWS kurmanız daha sevap kendiniz için.

Ubuntu Türkiye Forumunda ki konum : link

LSWS Orjinal sitesi : link

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: