"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bedava Hosting? Ciddi mi alınmalı?

 

Herkes mutlaka birçok hizmetin bedvasını aramışızdır. İnternet erişimi, mail hesapları ve tabiki burayıda okuyorsanız şuan da Hosting servisi arıyorsunuzdur.

Öncelikle ciddi bir işlem yapıcaksanız sizi bir önceki konuma almak isterim link. Orada yeterince tecrübe içeriyor diye düşünüyorum.

Şimdi hosting in ne işe yaradığını buraya yazmam gereksiz olacaktır. Nedeni çok basittir. Rahatlıkla wiki den bakabilirsiniz. O yüzden klavyemi yormak istemiyorum.

Lütfen buradan sonuç olarak, reklam amaçlı yazdığımı düşünmeyin.

Neden bedavayı seçmeliyim

Öncelikle yeni başladıysanız web tasarıma veya en azından ünlü CMS (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi) leri kurup arkadaşlarınıza “Bak bu siteyi ben yönetiyorum” demek için yapacaksanız öneririm, hatta destek bile olurum. Basit bir php, perl veya cgi (destekliyorsa yapabilirsiniz) projeniz veya siteniz varsa ve bunu en azından demo sunu yapamak istiyorsanız global birşekilde işte yine tavsiye ederim.

Neden bedava hosting tercih etmemeliyim

Öncelikle sabırlı olduğunuza güvenmiyorsanız, sunucudan en azından 503 gibi hatalar alınca ağız bozma, bilgisayarınzın kasasına uçan tekme atma, hosting sağlayacısının yedi ceddine selam yollama gibi çirkin işlere kalkışacağınızı düşünüyorsanız sakın ama sakın bulaşmayın. Şahsen bu sorunlar ile karşılaştım.
Ayrıca bu hosting şirketleri genel itibar ile Türkiye üzerinde hostinglerini barındırmazlar. Yani hukuki bir sorun (veya canları sıkılırsa -şaka yapmıyor bir önceki konuma davet ediyorum halen- ) yaşayıp, sitenizi kapatırlarsa ancak haberiniz 1 hafta sonra yollanan mailler ile oluyor.

Tabiki bu en iyi ihtimalidi üstekiler.Daha kötü ihtimal ise elinizde ki projeyi kopyalayabilirler ve bunun sonunda size şunu derler “Sisteme erişemeniz için üst hesaba geçin”. Dünya hukukunda bu işlemin adı “Fidye almak” ile ifade ediliyor. Ama “bedava” hosting şirketlerinde hizmeti kalitesini arttırmak için bağış diye söyleniyor.

 1. Alacağınız hizmetin öncesini planlayın. Ben bu “bedava” hosting i alıp ne yapacağım soruna doyurucu bir yanıt bulup hemen işe koyulun.
 2. Scriptinizin mutlaka %5CPU, 32MB ram ve MySQL veya PSQL de dakika da en fazla 100 giriş yapabileceğinizi düşünerek yapın. (Bunlar en azından çok basit bir sitenin standart gereksinimleri diyebilirim.) Kendi pc niz de sanal VM yapın, ve linux sistem de bir deneyin hazırladığınız scripti.
 3. Herşey bedava olasını istiyorsanız subdomain alın. Sakın ama sakın bedava domainlere inanmayın. ICANN vergisi olan bir üst alan adını kimse zararına hemde bedvaya vermez (*.tk lara kısaca bedava değil)
 4. Hesabı alın. Ve ilk yazacağınız script şu olsun
  <?php phpinfo() ?>

  Neden mi belki yazdığınız script de asp tag kullanıyorsunuz. Bunu öğrenmek için tabiki (yahu zaten php geliştiriyorsam burada ne işim var diyebilirsin. Bu amatorler için canısı) bunu yapmanız gerek

 5. FTP hesabı açın, default gelen php leri silin, kendi dosyalarınızı aktarın.

Bitti. Şaka yapıyorum bizim için bitti. Sizin için macera yeni başlıyor.

Önerim

Size önerim şu ki hiç bulaşmayın bu hosting korsanlarına, kredi kartınız da 5 TL varsa yurtdışında VPS (Arubacloud) alın. Bütün güç sizde olsun. Emin olun çok rahat olacaksınız.

Hee illaki diyorsan shared hosting candır. Elbette katılıyorum. Ona da önerim başlangıç için GoDaddy (ondan sonra oradan canınız sıkılabilir). 30TL yi di sanırım domain+host vermişlerdi. İlk ay süper di sonradan mail alamıyordum.

Daha bir olasılık olan RPi almanız olacaktır. Birde static ip atarsanız, modem yönlendirmeleri falan filan. Alın işte basit web hosting hemde ev yapımı.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaşabilirsiniz. Özellikle web hosting işlerine yeni başlayanlara daha yardımcı olabilirim 🙂

2 Yorum

 1. HARUN
  HARUN 10 Aralık 2016

  merhaba , benim projem cok da şaşaalı bir şey olmadığından ücretsiz hostinger web tr adresinden hosting aldım. Kendi yazdığım php itiraf scriptini attım.Aslında o kadar da kasmıyor.Ücretli alınana bazı host’lardan daha fazla alan ve trafiğe sahip. Böyle hizmet veren yerler tercih edilebilir. Şu da var ki ; arada sırada dediğiniz gibi 500 hatası da alıyorum.Phpmyadmin girişi yapınca bir iki dakikaya düzeliyor. Benim host alamama durumum ise ininal kart kullanmam.3d security sorunu yüzünden.Ama hostinger ayrı tutulmalı diye düşünüyorum.Varsa fikirlerimde düzeltmeniz gereken yerler takipteyim. Yazınız oldukça faydalı.İyi bloglar , iyi çalışmalar…

  • Berkhan Berkdemir
   Berkhan Berkdemir 10 Aralık 2016

   Geri bildiriminiz için teşekkür ederim.

   Bir önceki yazımda da belirttim aslında “Basit projeler için biçilmiş kaftan” diyerek. Yazımda da belirttim, ön ödemli kartlar için size tavsiyem Arubacloud. Ben Arubacloud ile 3 projemi hiçbir sıkıntı çıkarmadan yönetebiliyorum. Bunun yanında müşteri hizmetleri şunu demiyor “sen 1€’luk paketi aldın sana 1 dakikalık hizmet verebiliz”. Gayet ben müşteri hizmetleri ile mail ortamında çok dertleştiğimizde oluyor 🙂 tabiki işin şakası. Ama onun dışında GoDaddy domain sektörünü elinde tutan yegane firma. Bunun yanında Türk firmaları maalesef çok cimriler. İsmi lazım değil ama 20MB alana halen 20$ fiyat biçmek bence kendi kuyusunu kazmaktan farklı bir olay değil.

   Benim önerim “kendin yönet kendin ye” mantığı içerisinde. Ondan dolayıdır ki VPS kurup sistemi daha anlaşılır hale getirmek için de Webmin/cPanel/Plesk kullanılabilir.

   İyi Günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: