"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kendinize ait Datacenter kurmak?

Datacenter (DC) Ne demek?

Datacenter kelime anlamı ile veri merkezi demek ki bu da cuk diye oturan nadir kelimelerdendir. Birden çok sunucunun belli bir amaca hizmet ettiği, normal bildiğimiz ev ortamından çok laboratuvar ortamlarına benzeyen. 20-24°C ortam koşullarına ayak uyduran. Herhangi bir veri kurtarma veya güvenlik protokolleri olan işletme diyebiliriz.

Ama bizim bildiğimiz DC genel de ofisin merdiven altında OEM masaüstü bilgisaylara yüklenen Windows XP dir. Bu yüzden dir ki forumlarda çokca görürüz.

“Elimde boş bir pc var datacenter kuracağım”

Şahsen bu sorulara onlarca kez yanıt vermiş olabilirim. Ama hepsinin ortak sihirli kelimlerin birleşimi; “boş pc”

Elbette bu bizim kültürümüzde olan bir olay ve “sakla samanı gelir zamanı” düşüncesi sayesinde çıkıyor bu fikirler. Ama bunlar 10 tanesinden 1 tanesi sunucu kurabiliyor, yönetebiliyor uzunca bir süre.

Datacenter o zaman nasıl bir yer?

Aslında en başında da söyledim ama daha detaylı bir şekilde açıklamak isterim şema iledcexampleAslında en temel datacenter şeması bu şekilde olabilir diyebilirim. Neden peki 3 tane sunucu, 1 loadbalancer ve firewall ile iş yapıyoruz diyorsanız aslında en başında da belirttim. “en temel”.

Aslında natro, doruknet, koçsistem, radore, limonhost gibi verimkezlerine sahiplerin sistemleri de yazı ile açıklarsam betimlemenize yardım edeyim

  • en az 2 tane backbone (ttnet gibi bilindik şirketlerden alınan gbps lik hatlar öyle adsl ile yürümüyor bu işler)
  • iklim koşullarına uygun alanlar
  • UPS ve dizel jeneratörler ile düzgün elektrik akımı.
  • 20-24°C sabit ısı
  • her bir backbone için bir insan boyunda power router lar, ve sunucular için gerekirse 10GBps lik switchler (evde ki ler 100mbps ona göre hesaplayın)
  • 24 lük, 48 lik 2.5″ lik SAN lar her biride raid5 li bilemediniz raid10 ludur.
  • her sunucunun bir clonu olan sunucu
  • yedeki loadbalancer lar
  • unutmadan hani sunucu diyoruz ya onun da en az 2 power supply olursa, bellekleri mirror lu olursa, hdd leri raid1, raid5 olursa onlarda yedekli çalışır o zaman
  • yedekli çalışanlar 🙂

Yani topla topla topla topla. Ne oldu para yetmedi değil mi. Ama malesef tier 3 standardında bir de dc kurmak istiyorsanız bir sunucu alttaki alıntıya bir göz atın

%99,982 ile %99,995 arasındaki fark %0,013 sembolik gibi gözükse de uygulamaya göre önem arz etmektedir. Bir yıllık yani 525,600 dakikalık bir süreyi dikkate alırsak, Tier 3 seviye 94.608 dakika kullanım dışı olurken, Tier 4 seviye 26.28 dakika kullanım dışı olacaktır. Böylece Tier 4 seviye Tier3’den 68.328 dakika daha fazla serviste olacaktır. 1 saatlik bir süre servis dışı kalmak, örneğin bir banka için büyük finansal kayıplara sebep olabilir. Üstelik uğrayacağı güven kaybı Tier 4 seviye kullanmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Alıntı Wikipedia – TR – Veri merkezi

Durumun ne kadar da geniş olduğunu fark etmişsinizdir.

Bizim evimizde, ofisimizde kuracağımız DC ki o na da DC dersek gene iyi, tier 1 hadi UPS ile yedekli ederseniz belki tier 2 standartlarına girebilirki biz şu an sadece kağıt üzerinde ki olaylara bakıyoruz.

IBM AS (Application Server) 400 lerin yıllık kullanım dışı olma süresi (donanımsal veya işletim sistemi sonucunda) en fazla 9 saat. Ki bu tek başına kullanım dışı olma süresidir. O yüzden derim ki IBM için (daha doğrusu o derde kimse bilmez 🙂 ) “Don’t think about the feature. Own it… (Gelecek hakkında düşünme, yaşa..

Bunun deprem de ne olacağı var, bdtk dan onay almanız var, reklam giderleriniz var ve en önemlisi siber güvenlik te hep bir adım önde kalabilmeniz var ki bu en en önemli konulardan birisidir.

Son söz

Aslında ev ortamında Tier 3 gibi bir sistem kurmak imkansız (cidden imkansız) üstteki nedenler ötürü. Ama bu demek değil ki ev de sunucu yönetemem.

Ama yine de benim sonra ki konum “ev yapımı dc kurulumu” olacak orada sizi de beklerim 🙂

 

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: