"Enter"a basıp içeriğe geçin

Android, Termux ve GIT

Android ortamında artık her sektör yerini almış bulunmakta. Bunlardan biride yazılım sektörü.

Nedeni de aslında çok basit. Çok büyük bir topluluktan bahsediyoruz.

 

İşte o büyük topluluk yani android geliştiricileri sayesinde artık bilgisayara hatta sunucuya bile ihtiyaç olmadan çoğu ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. IDE, sunucu…

Ben aslında Xen Server ve CentOS-Ubuntu sistemler ile ilgileniyorum ama şu aralar kod yazmaktan ve bu kodları yönetmek ile alakalı geniş bir araştırma yaptım.

İlk yaşadığım sorun yazdığım kodları bir yerde depolamak oldu. Çözümüm ise her çalışmadan önce çalışma klasörünü adını tarih destekli yedeklemek oldu. Ama bir yerden sonra 30MB lık zip (toplam) dosyaları ile uğraşmak bir önceki dosyaya erişmek, o dosyada neler yaptığımı bulmak, uğraşmak çok zorlaşıyor bir aşamadan sonra.

Çözüm ise versiyon kontrol sistemlerinde buldum. İlk başta öğrenilmesi gereksiz olarak düşünsemde baktım olacak iş değil bu zip dosyaları ile, öğrenmek şart oldu dedim ve bilgisayarda git ile başladım. Ama telefona gelince çok kısıtlı bir ortam ile karşılaştım. Bunu önce PocketGit ile idare ettim ama bunda da gitlab entegrasyonu olmayınca bunuda bıraktım. Sonunda android store dan Termux ‘u kurdum aslında merak sonucunda indirdim. Aynı debian, centos distrolarda olduğu gibi bu app’de de Repository kavramı var ve bu Packages (apt) ile sağlanıyor.

Aslında arayüzü Linux tarafının tanışık olduğu iki renk, buton veya herhangi navigasyon barı bulunmamakta -kullanımına en son geleceğim veya buradan linke tıkla-. İlk satırlarda göze çarpan help dökümanları, topluluk forumları… En altta ise ya bir oynayayım şununla diyeceğiniz packages. Elbette linux terminalini kurcalamışsanız bildiğiniz bazı komutları -mkdir, touch, top- rahatlıkla işletebilirsiniz (Benim gibi gaza gelip iptables arayabilirsiniz ama yoktur söyliyimde 🙂 ).

Dikkat: Bazı işlemleri (Dosya erişimi, oluşturma, okuma) yapmak için Android 6 cihazlarda kayıt yetkisi verilmesi gerekir aksi takdirde Permision hatası ile karşılaşırsınız. Bunun için Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama Yönrticisi> Termux> İzinler> Kayıt Yeri

GIT Kurulumu

Android store dan şu link den Termux’u indirmeniz gerekiyor. Kurulum bittikten sonra git kurulumuna alttaki satırdan başlayabilirsiniz.
$ packages install git -y
veya
$ apt install git -y
Yapmanız yeterli. Arından şu setup komutlarını da yaparsanız güzel olur.
$ git config --global user.name "username"
$ git config --global user.email "email"

Dikkat: Gitlab üyeliğiniz varsa ve kullanmak istiyorsanız, username, email kısmına GitLab, Github kullanıcı adı ve mail adresiniz doğru olur.

Böylelikle git’i kurmuş ve kullanıma hazır olucaksınız. GIT’in kullanım dökümanları için internette İngilizce, Türkçe yeterince kaynak var. Küçük bir araştırma ile bulabilirsiniz.

Sıkça kullandığım kısayollar

Ses azalatma tuşu CTRL görevindedir.

CTRL + D : Terminalden çıkış
CTRL + L : Terminali siler

Ses arttırma + Q : Ekstra tuşlar
Ses arttırma + E : ESC
Ses arttırma + T : Tab
Ses arttırma + W : Yukarı karakteri
Ses arttırma + S : Aşağı karakteri
Ses arttırma + A : Sol karakteri
Ses arttırma + D : Sağ karakteri

Dahası fazla kısa yol için şu linki takip edin.

KAYNAK: Termux

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: