"Enter"a basıp içeriğe geçin

VMWare vSphere ESXi 6.0 vs Xen Server 6.5

Merhaba arkadaşlar, bugün biraz değişiklik yapalım ve sanalaştırma üzerine yoğunlaşalım.

vmvsxen

Birinci kısım sanalaştırma yenir mi içilir mi?

Sanalaştırma öncelikli olarak nedir ve normal sunuculara oranlara ne gibi avatajları var ve 5-6 senedir neden bu kadar güzel dile dolandı, Linux tarafı bu konu da ne yaptı, Microsoft tarafı ne yaptı, Grenn Tecnology nedir gibi basit konulardan bahsedicem.

Sanallaştırma basit bir şekilde ifade edersem donanım üzerine kuruluan 1, 2 3. OS lara ve bunları yöneten tarafa ise Hypervisor deniyor.
Şimdi Hosted VM ler kullandığımız OS lar ile yani W7, W8 veya W2008R2 gibi işletim sistemlerin de bulunur.

Bare-Matel ise direk donanımın üzerine kurulun bir işletim sisteminden ibaret ve bunlara örnek işte ESXi veya Xen Server (ve daha nicesi).

Şimdi bu iki ürün de driver larını içinde bulunuduryorlar ve misafir istemciye bu driverları kurup hiçbir sıkıntı yaşamamanızı sağlıyor.

Hadi konuyu biraz daha basitleştiriyim. Elinizde bir donanım var ve siz ekstra bir donanım almadan nasıl daha fazla sunucu barındıracağınızı kara kara düşünüyorsunuz. Çözüm Virtual Machine ile. Şimdi sadece donanımdan para kurtarmayarak aynı zamanda elektrik faturasından, çalışan maaşından kurtarmış olucaksınız. Bununla da kalmayıp basit bir kontrol merkezi ile yöneticeksiniz onca sunucuyu.

Şimdi çoğu şirket, bu sanallaştırmada ki potansiyeli gördükçe sanallaştırma uyumlu bilgisayar alıyorlar (aldılar da).
Sanalaştırmanın sağlıklı olması için elbette altın kurallar vardır.

 1. Dual-Core üstü ve  2.00GHz üstü tercih edilir.
 2. Çoğu sanalaştırma programı zorunlu olaran VT-x ister. AMD tarafında ise AMD-V. Bunlar en basit özelliği x64 desteği sağlaması  (yani benim fark ettiğim).
 3. RAM olarak malesef 2-3 sunucu barındırmak istiyorsanız en az  3GB+1GB olarak ayarlamanız gerek. Aksi takdirde sistemin belleğini tüketen misafir sunucuda takılmalara neden olabilir.
 4. HDD tarafı ise biraz karışık. Kimisi SSD alıyor iSCSI ile bağlıyor fazla alan isterse. Yok ben HDD alıyım ama hızlı HDD alıyım der SAS 15k lara para bayarlar. Aslında fazlada bir seçeneğiniz yok. Raid 5 en önemli silanınız olucaktır. Raid 6 olayını girmeyi düşünmem.
 5. Elbette internet tarafı basit hemde en basit tarafı. 1 port ethernet kartınız olsun siz misafirleri kendiniz önceliğin belirleyin. Ama 2 port olması daha iyi olur. En azından trafi daha iyi dağıtırsınız.

Basit gibi gözüküyor değil mi. Aslında bir kere sanal pc ile uğraşın hiç reel pc ler ile uğraşmak istemeyeceksiniz. Yok ram takıp çıkarması yok sata power takmayı unutması, RJ-45 in hasar görmesi falan hepsi hikaye olucak (veya devam edecek).

Asıl sunucunuz da bunları kullanıyor olucak ama daha az uğraşıcaksınız emin olun.

Peki bu sanalaştırma yenir mi içilir mi? Bence ikiside değil ama ekmek teknenize önce bir yük sonra bir ferahlık getirecektir.

İkinci kısım Xen mi? ESXi mi?

Önce bir özelliklerinden bahsediyim sonra bencesini nedenlerini anlatıyım. Xen açık kaynak kodlu Hypervisor. ESXi ise bedava bir yazılım. İkisi de kullanabilene ve parası olana cidden güzel uygulamalar. Ama işte ne yaparsın para kazanma politikası olarak bedava sürümlerden birşeyi eksik edeceksin ki paralıya rağabet olsun. ESXi de Xen de aynı mantık ile gidiyor (en azından Microsoft gibi değil, linux tarafı az acıyor insana) İki marka da yeni başlayan kullanıcılar için bedava. Ama burada bir durun. Özel bir projeniz mi var? Özel bir şirketin alt yapısını mı hazırlıyorsunuz o zaman sizi ben “para ile lisans alma köşesine” alıyım. Yok ben alt tarafı evimde yatan bir sunucuda oyuncaklık bir vm arıyorum diyorsanız ikiside size göre. Xen de ESXi de control panel ile kontrol ediliyor. Bir kere kuruyorsunuz sorna 2-3 kere ziyaret ediyorsunuz sistemi. Daha detay için ayrı ayrı konu hazırlayacağım.

Bence Xen; nedeni aslında basit. Open-source ile güvenceye alınmış bir işletim sistemini ben tercih ederim. (Bakmayın Windows kullandığıma, oyunlar için 🙂 ). Ayrıca Xen bence daha basit ve yalın. Elbette iki üç fantastik özelliği var o da ilgimi almasına neden oldu ama ESXi da farklıdır yeri. Sunucuların hepsi Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, SuSE Enterprise Linux, Ubuntu Conanical ve VMWare ile sertifikalıdır. Ama orada dur. Xen nerede yok. Eğer siz sertifikalı bir ürün istiyorsanız (ki istiyorsunuz diye düşünüyorum). o zaman sizi VMWare köşesine alıyım. Xen de aslında RedHat çekirdeği kullanılan bir yazılım ama sertikaların arasında ismini göremiyoruz.

En yakın zamanda Xen Server, bakımı ve kurulumu hakkında geniş bir belge hazırlayacağım. Takipte kalın.

2 Yorum

 1. Nurettin BAYRAKTAR
  Nurettin BAYRAKTAR 4 Şubat 2016

  Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Ben bu sıralar Xen Server 6.5 üzerinde çalışıyorum. Kurdum çalıştırdım. Gayet güzel çalışıyor. ESX de kullandım ama biraz linuxcu olmamdan kaynaklanıyor herhalde bedava sistemlere meylim fazla. Ancak XenServer 6.5 lisans konusunu henüz net anlamış değilim. Bu konuda tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Bu kadar uzun yazdığıma bakmayın sorum şu:
  – Xen Server 6.5 Enterprice tamamen ücretsiz mi.
  – 4 Cpu 16 Core 64 GB Ram li bir makinayı destekliyor mu. (IBM X3850 m2).
  – Bedava sürümünde kısıtlı olan nedir.
  – ESX den Xen’e Xen’den ESX’e conver edebiliyor muyum.

  Teşekkür ederim

  • Berkhan Berkdemir
   Berkhan Berkdemir 5 Şubat 2016

   Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında VMWare de bedava olupta lisans girmeniz gerekir. Xen de ise link bedava aktivasyonu yapıyorsunuz. Şahsen ben 3-4 aydır aralıksız sistemimde halen lisans sıkıntısı yaşamadım. Sadece Standart ve üstü sürümlerde lisans için bir program indiriyorsunuz (aslında lisansları tekbir pencerede kontrol etmek için). Şu linkten de aslında Xen Server hakkında sıkça sorulan sorularda bulunuyor.

   Sorularınıza gelicek olursak;
   -Xen Server enterprise paralı bir sürüm. Bedavasını şu linkden elde edebilirsiniz (Sürüm adı Xen Server 6.5)
   -Bütün Xeon ve Opteron işlemcileri destekliyor (VT-X ve AMD-V olduğu sürece). Elinizde ki model de Xeon işlemci var ve VMWare kullanıyorsanız rahat bir şekilde Xen Server da kullanabilirsiniz.
   -Intel TXT desteği, Nvidia Grid ile vGPU, Dinamik iş yükü denegeleme ve deneteleme raporlaması, bellek okuma önbelliği şuan hatırladıklarım bunlar.
   şuradan da bakabilirsiniz. En yakın zaman da Xen’e video çekeceğim. Convert hakkında bir bölümde eklerim.
   -Ekstradan yazma gereğinde bulundum. VMWare den biraz farklı demiştim yazımdan, aslında depolama yönünden çok farklılar. Xen de ISO yu ağ sürücünden alıyorsunuz. VMWare de ki gibi sistemin içine atıp oradan almıyorsunuz. O yüzden ISO kütüphaneniz için ayrı bir sunucu gerekiyor. (local iso kütüphanesi için “wget” ile indirebilirsiniz ama biraz zahmetli bir iş.)

   İyi Günler.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: