Cosmic Cuttlefish gri arkaplan

Conanical ekibi yeni Ubuntu sürümü olan 18.10, Cosmic Cuttlefish, sürümünü duyurdu1. Bu sürümde 18.04 de yapılmak istenen ama yapılmayan bir takım yenilikler ile birlikte öncesinde planlanmayan yeniliklerde geldi.

Bu arada bilmekte fayda var ki 18.10 bir LTS değil. Yani bu sürüm sadece 9 ay destek alabilecek.

Stabil sürüm olan 18.10 Ekim 18, 2018 de sürülecek. Hatırlatmakta fayda var ki 18.10 da eskisi gibi Alpha, Beta sürümleri yayınlanmayacak. Bunun yerine haftalık testler halinde yayınlanıcak.

Linux Kernel 5.0 ile gelecek diye düşünülen dağıtım ayrıca GNOME 3.30, yeni standart tema, parmak okuyucu desteği, Android entegrasyonu, LZ4 ve zstd ile daha hızlı boot zamanı, DLNA desteği, geliştirilmiş yükleyici ile gelmeside bekleniyor.

GNOME 3.302

Conanical kendi masaüstü ortamı olan Unity’i bırakıp GNOME ortamına geçtiğini biliyoruz 17.10’da3. Ama bu demek değil ki bir daha Unity kullanmayacaksınız. Topluluk tarafından desteklenen Unity paketlerini bulup kurabilirsiniz — destekledikleri sürece.

Laptoplar için uzun bil ömrü

Linux Kernel’da olan bir özellik ile HDD, USB gibi kontrol aygıtları kullanım dışında iken otomatik olarak kapanabiliyor. Böylelikle bir miktar da olsa pil ömrünü uzatmış olmak mümkün gözüküyor.

Buna rağmen, bu işlemi otomatik yapmak sorunlara yol açabilir ki Ubuntu bu yüzden geçmişte kullanmadı. Ubuntu geliştirici ekibi bu konuda batarya ömrünü uzatmayı sistem stabiletesini değiştirmeden nasıl yapılacağı hakkında konuşuyorlar.

Android entegrasyonu

GSConnect4, KDE Connect protokolünün JavaScript ile yazılmış hali.

Ubuntu 18.10’da — bir ihtimal — bulunması beklenen özellik. Bu özellik ile Android telefonunuzu, Ubuntu bilgisayarınıza kablosuz olarak dosya transferinde kullanabilirsiniz.

Linux Kernel 5.0

Linux Kernel ekibi bu büyük sürümün devrim niteliğinde bir sürüm olmayacağını söylüyor.

Diğerki güçlü bir tahmi ise Ubuntu 18.10’nun, 5 ay önce çıkmış olan Linux Kernel 5.0 ile gelmesi.

Ubuntu 18.10’u tecrübe etmek amaçlı indirilmesi

Ubuntu 18.10, releases sayfasında cosmic veya 18.10 klasörleri altında ISO veya Torrent linklerini bulup indirebilirsiniz. Unutmadan eklemekte fayda var ki Ubuntu 18.10’da yine 32 bit desteği yok ama diğerki Ubuntu sürümleri, Xubuntu, Ubuntu Mate ve diğer efsanevi sürümler, 32 bit sürümleri bulunmakta.