Apache Yazılım Vakfı

Giriş

Apache web sunucusu (httpd), Linux’un bu kadar popüler bir işletim sistemi olmasına neden olan sunucu yazılımlarından biridir. 1995 yılında Apache Yazılım Vakfı tarafından çıkan web sunucusu modüler yapısı sayesinde dinamik içerikleri PHP, Perl veya Ruby gibi diller ile oluşturmak mümkün ama biz bu kurulum rehberinde statik içeriğimizi sunacağız. Aynı zamanda bu rehberimiz de .htaccess, httpd günlük dosyalarının nasıl okunması gibi konulara yüzeysel değinilecek. Ama bu rehberin asıl değineceğimiz noktaları ise /etc/apache2 klasörü içindeki yapılandırma dosyaları nasıl düzenlenir, bir Apache web sunucusu nasıl başlatılır ve birden fazla statik içerikli website Virtual Hosts ile sunulur.

Gereksinimler

Bu içeriği test etmek istiyorsanız Oracle Virtual Box kullanmanız yeterli olacak

 • Yeni kurulmuş bir Ubuntu Server 18.04
 • Superuser kullanıcı yetkisi (sudo)
 • İnternet bağlantısı

Kurulum

Bu rehberde kaynaktan derleme ile kurulum yapmayacağız. Bu sayede bu rehberi olabildiğince basit tutmuş olacağız ama bu demek oluyor ki son sürüm olan Apache web sunucusunu kullanamış olacağız.

İlk önce Ubuntu sunucumuzun yazılım deposunu güncellememiz ve içindeki yazılımları güncelleyerek başlamamız doğru bir hareket olucak.

Birçok Ubuntu kurulum rehberinde apt-get kullanılır ama bu bir Debian alışkanlığı. Uzun zamandır Ubuntu apt kullanmaktadır yani herhangi bir fark yok apt-get ile apt.

Eğer root kullanıcısı değilseniz aşağıda ki birçok komutu çalıştıramazsınız. Standart olarak Ubuntu’da normal kullanıcı ile çalışıyor olursunuz. Root kullanıcısına değiştirmek veya root kullanıcısı gibi davramak istiyorsanız sudo komutunu izin isteyen komut için kullanabilirsiniz. Ama burada dikkatli olmanız gerekli.

apt update && apt upgrade -y

apt update Ubuntu sunucumuzun yazılım deposunu güncelleyerek hangi güncellemeleri şuan mümkün olduğunu görmüş olduk. apt upgrade ile ise bu yazılımları sisteminize indirmiş olduk.

En sonda ki -y‘nin görevi size onaylamanız gereken sorulara evet yanıtı verir.

Yazılımlarımızı güncellediğimize göre şimdi artık Apache web sunucusnu indirebiliriz.

apt install apache2 -y
service apache2 start

İşlem bittikten sonra artık sisteminizde Apache web sunucusu bulunmakta ve hizmete hazır. Eğer ip addr komutunu girerseniz sunucunuzun IP addres listesini karşınıza çıkacak. Bu listede dışarıya bakan IP addresini bulmanız gerekli. Eğer ev ortamında çalışıyorsanız bu IP addresi 192 veya 10 ile başlıyabilir ama farklı bir ortamda bu sunucuyu kurduysanız (örneğin Digital Ocean gibi bir VPS hizmeti sunan firmada) lütfen hizmet aldığınız yere sorun veya panellerinde bu bilgi bulunmaktadır. Ben kendi bilgisayarıma kuruduğum işletim sistemine bağlanmam gerekecek bu durumda. İnternet tarayıcıma 172.17.0.2 yazdım ve karşıma bir merhaba sayfası çıktı.

:bulb: eğer sunucunuzu Türkçe kurduysanız bu çıktı Türkçe olabilir.

Ubuntu üzerinde ki Apache web sunucusunun merhaba sayfası

Eğer bu HTML dökümanına hızlı bir göz atarsanız zaten birçok önemli dosyanın nerede saklandığını görüceksiniz. Örneğin bu dökümandan yapılandırma klasörünün /etc/apache2 olduğunu gördük.

Geçerli sayfaya kendi içeriğimizi koymak

Şuan belkide merak ettiğiniz kısım olan ben bu Default Page‘i nasıl değiştireceğim kısmına gelelim. Aslında yine aynı döküman bunu nerede bulacağınızı söylüyor. Bu standart dosya /var/www/html/index.html altında bulunmakta.

:warning: burada Ubuntu yine yetki hatası verebilir ve sudo kullanmanız gerekiyor bu işleme devam etmek için. Aynı zamanda Nano ile yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için sudo kullanmak zorundasınız.

cd /var/www/html # o klasöre gireceğiz
rm index.html # bu komut ile o standart dosyayı sileceğiz
nano index.html # bu komutu sudo ile çalıştırmazsanız kaydedemezsiniz

Şimdi karşınıza bir metin editörü çıktı. Bu editörün adı Nano. Benim düşüncem Nano en basit editör yeni başlıyanlar için ama dilerseniz ki vi, sed, emacs gibi limitlerinizi zorlayabileceğiniz editörler kullanabilirsiniz.

I’ve been using Vim for about 2 years now, mostly because I can’t figure out how to exit it.

— I Am Devloper (@iamdevloper) February 17, 2014

Editöre girdikten sonra artık yeni dökümanımızı yazabiliriz.

<!DOCTYPE html>
<html lang="tr" dir="ltr">
 <head>
  <meta charset="utf-8">
  <title>Merhaba</title>
 </head>
 <body>
  <p>Merhaba. Bu bir Ubuntu 18.04 Apache sunucusu!</p>
 </body>
</html>

Yazmak konusunda ciddiyim çünkü copy-paste yaparsanız hatalı işlemler olabiliyor. Bu yüzden yazarak işinizi garantiye alın. Yazma işleminiz bitti ise şimdi o metin editöründen CTRL + x ve ardıdan da onaylarsanız çıkabileceksiniz.

Tekrar internet tarayıcımıza geri dönersek sayfayı yenilememiz gerekicek. Fark edeceksiniz ki artık o standard HTML döküman yerine bizim az önce yazdığımız döküman karşımıza çıktı.

Yapılandırma klasörüne hızlı bakış

Aslında iki bölüm öncesinde nerede bulacağınızı söylemiştik bu yapılandırma klasörünü. Hemen o klasöre girelim

cd /etc/apache2

Burada ls ile içeride ki klasör ve dosyaları görebilirsiniz. Bu yapılandırma klasöründe bizim için şuan önemli olan tek bir dosya var ve 2 klasör var: apache2.conf dosyasi ve sites-available ile sites-enabled klasörleri.

/etc/apache2 klasörünün ls çıktısı

Öncelikle anlatmak istediğim yapılandırma klasörü olacak.

apache2.conf neden bulunuyor?

Bu dosya Apache web sunucumuzun ana yapılandırma dosyası ve içinde HTTPD’nin çalışmasını sağlayan hayati değişkenler bulunmakta. Hadi neler var bakalım.

cat apache2.conf

cat komut ile metin dosyasını çıktısını almış olursunuz. Biraz yukarıya çıkmanız gerekecek en üstteki çıktıyı görmek için. Eğer hızlı bir göz atarsanız günlük dosyalarının nasıl bir formatta nereye çıktığını, HTTPD ne kadar süre sonra bağlantıyı kopardığı, sanal sunucu klasörleri gibi birçok genel yapılandırma burada.

cat ile apache2.conf çıktısı

Bu dosya aslında kurcalayacağınız yapılandırma dosyalarından ama sadece yüzeysel geçtim çünkü statik dökümanlar yayınlamak için bu yapılandırma yeterli.

sites-available ile sites-enabled arasında ki fark

Bu klasörlerin bizim bir siteyi aktif etmemizi veya diğerki siteyi aktif dışı bırakmamızı sağlayan iki klasör.

Örnek vermeden önce bu klasörlerin nasıl çalıştığını anlatmak isterim.

cd /etc/apache2/sites-available

sites-available altında iki tane dosya göreceksiniz: 000-default.conf ve default-ssl.conf. Birincisi bizim o ön tanımlı sayfamıza bağlanmamızı sağlayan bir yapılandırma dosyası. İkincisi ise eğer o ön tanımlı dökümanımıza SSL ile bağlanmak istersek kullanacağımız bir yapılandırma. sites-enabled‘da ise sadece bir tane dosya var ve o da 000-default.conf ve fark ettiyseniz rengi açık mavi. Eğer ll komutunu çalıştırırsanız, sites-enabled altında ki 000-default.conf, sites-available altında ki 000-default.conf işaret ediyor.

sites-available ile sites-enabled arasında ki fark

Bu kısmı şöyle düşünebilirsiniz. sites-enabled klasörünün altında sites-available‘a bir kısa yol var. Bu işleme symlink veya symbolic link oluşturmak deniyor.

O zaman hemen bu kısımda öğrendiklerinizi örnek vererek tekrar edelim.

Elinizde iki websitesi var ve birisi ana sayfanız diğerkisi ise kampanya sayfanız. Her iki sayfanın da yapılandırma dosyaları sites-available altında bulunmakta. sites-enabled altında ise şuan için her iki dosyaya sembolik link var ama bir ay sonra kampanyanız bitecek ve o websitesini yayından kaldıracaksınız. Tek yapmanız gerekcek işlem sites-enabled altında kampanya websitesini sembolik linkini silmeniz olacak. Sonrasında HTTPD’yi başlattığınızda artık o kampanya sayfasına erişimleri olmayacak.

.htaccess — klasör yapılandırma dosyası

.htaccess sadece bir Apache web server için bir dosya değil. Birçok web suncusu bu dosyaları okuyabilir. Bu kısımda tahmin edeceksiniz ki ben sadece HTTPD için olan .htaccess‘e değineceğim.

Sıklıkla normal kullanıcının klasörde ki içeriğe girmemesi için kullanılan .htaccess aslında bir çok rolü var.

Örneğin yeni bir sunucuya veya eski olan dosyayı yeni bir dosyaya yönlendirebilirsiniz, CSS, JS veya resimlerin ne kadar uzun süre ön bellekte kalması gerektiğini ifade edebilirsiniz. Aynı zamanda .htpasswd ile klasör veya dosyayı şifre koruması altına alabilirsiniz.

Eğer elinizde kişisel hata sayfalarınız var ise yine bunları .htaccess‘de ifade edebilirsiniz.

Bir fikriniz yok ise .htaccess hakkında bilmeniz gereken ekstra tek bir şey var o da Regular expression. Çok sık bir şekilde kullanılan bu örüntü bulma dili size çok yardımcı olacak.

İnternete bir sürü regex kaynağı bulabilirsiniz.

Aynı zamanda yine internete bulabileceğiniz .htaccess oluşturuclar bulunmakta. Bunlar ile çok hızlı ve görsel bir şekilde .htaccess dosyanızı yapılandırabilirsiniz.

Günlük okumak

Bir sistem yöneticisinin en sık yaptığı işlemler arasında bir servisin günlüklerini okumak ilk sırada yer alabilir. Günlük okumak belirli analiz sistemleri ile mümkün olabileceği gibi ham günlük verilerini direkt olarak okuyabilirsiniz. Apache web sunucusu günlük verileri /var/log/apache2 klasörü altında bulunmakta. access.log web sunucunuzdan alınan başarılı istekleri ifade eder. error.log ise adından da anlaşılacağı gibi başarısız (400, 500) hataları ifade eder. Birinci günlük ile ziyaretçi trafiğinizi görebilirsiniz, ikinci günlük ile ise eksik dökümanlarınızı veya yanlış yazılmış programlarınızı fark edebilirsiniz.

Son söz

Elbette Apache web sunucusu ile yapabilecekleriniz sadece statik içerik sunmak değil. HTTPD ile aynı zamanda PHP ile yazılmış WordPress gibi CMS sistemleride kullanabilirsiniz veya bu site gibi Jekyll gibi statik site oluşturuclarıda kullanarak web sunucusu hizmeti verebilirsiniz.

Bunun yanında birçok modül ile birden fazla görev yükleyebilirsiniz. örneğin HTTPD sunucusunu HTTP yük dengeleyicisi olarak kullanabilirsiniz veya birden fazla websitenizi tek bir bir HTTPD üzerinde barındırabilirsiniz.