Artık akıllı telefonlar ile birlikte hayatımız ile iç içe giren internet ve internet tarayıcılarından dan artık daha fazlasını istiyoruz. Örneğin sitelere girdiğimiz o sitenin bizden veri toplmasını engellemek istemek veya gereksiz reklam sayfalarını engellemek.

Elbette bu basit güvenlik adımlarını yapmak için birçok eklenti bulunmakta ama bazı tarayıcılar bu eklentileri kendileri geliştirip kendi internet tarayıcılarına entegre ediyorlar. İşte bu yazımızda bu internet tarayıcılarına göz atacağız.

Mozilla Firefox

Firefox anasayfası

Mozilla, açık kaynak organizasyonlarından en büyüklerinden birisi ve bu ünvanı ile en eski açık kaynak kodlu internet tarayıcısını yapıyorlar - Firefox.

Firefox, Google Chrome çıktığı zaman birçok ev kullanıcısı tarafından hep ikinci tercih olarak kullanıldı ama 9 Mayıs 2018 çıkardıkları 60 (Quantum) ile birlikte çok farklı bir konuma gelmeyi başarıyor.

En sürümü baz alarak (63.0.3), %30 daha az RAM kullanımı Chrome’a göre, ne kadar sekme açık olsa da aynı tepki hızı ile sekmeler arasında geçiş ama bizim burada asıl değineceğimiz konu güvenlik.

Gizli Gezinti

Artık bir internet tarayıcısı için bir standart haline gelen gizli gezinti sekmesi tabiki de Firefox tarafında da var ama birkça farkı ile birlikte.

  • İzleme koruması: 3. parti yazılımlar/servisler ile takip edilmenizi engelleyen bir araç
  • Hızlı yüklenme: Bazı reklam ve JavaScript betiklerini engelleyerek %44 1 e kadar sayfa açılış hızını hızlandırabiliyorsunuz.

Elbette bu üstteki avantajları kullanmak için sadece gizli sekmeden olmanıza da gerek yok. Ayarlar altında bu özellikleri ne zaman kullanacağınızı ayarlayabilirsiniz.

Brave

Android 7 üzerinde Brave ekran görüntüsü

Mayıs 2015 de çıkmış olan Brave, birçok pöpüler işletim sistemine sürümü olan, açık kaynak kodlu, Chromium tabanlı, en önemli özelliği ise gizlik araçlarının normal tarayıcı ile ekstra bir işlem yapmadan aktif olarak gelmesi kullanışlı bir web tarayıcısı.

Özellikle telefonuzda ki internet tarayıcısında memnun değilseniz bu internet tarayıcısını denenediğiniz zaman arasında ki farkı fark edeceksiniz.

Aynı zamanda Brave ile birlikte aynı Mozilla Firefox’da da olduğu gibi bir eklenti sistemi var ama malesef ki yeni bir tarayıcı olduğundan çok zengin bir eklenti kütüphanesi yok.

Tor

Belki Tor tarayıcısını buraya eklemek doğru olmadığını düşünebilirsiniz ama en başta da dediğimiz gibi bu yazımızda güvenlik öncelikli internet tarayıcılarını listeliyoruz.

Tor büyük bir fark ile güvenlik konusunda en başa adını yazan tarayıcılardan.

Sebebi ise normal internet ağını kullanmak yerine, internet ile haberleşmek için merkezi olmayan bir Tor ağını kullanarak buradan veriyi alıyor. Elbette bu güvenliğin bedeli ise çok büyük bir hız kaybı yaşamak.

Aynı zamanda eğer bir Mr. Robot dizisi hayranı iseniz her bölümde rahatlıkla Firefox veya Tor’u görebilirsiniz.

Ama şunu da belirtmek lazım ki her siteye normal internet bağlantısı ile giremezsiniz ki Tor zaten bunun için size yardımcı olur. Buna rağmen her site tor ağı bağlantısınıda kabul etmediğini de belirtmek isterim.