Windows 10 ile gelen Edge internet tarayıcısı kendi tarayıcı motoru olan EdgeHTML yerine artık Google Chrome üzerinde kullanılan Chromium tarayıcı motorunu kullanacak.

Microsoft Edge logosu

Thurrott haberine göre, Microsoft Edge internet tarayıcısını Chromium üzerinde çalıştıracak sonraki sene.

Şirketin söylemine göre asıl sebebin Chromium’un ARM desteği ile birlikte eklenen Windows 10 için donanım optimizasyonu, güçlü dokunmaktik desteği ve doğru web erişilebilirliği sebep olmakta bu geçişe.

Aynı zamanda şirket hiçbir şekilde büyük görünüm değişiklikleri olmayacağı ve kullanışın aynı da kalacağını belirtiyor.

Microsoft Edge’i Linux cephesinde görebilir miyiz?

Microsoft aynı zamanda diğerki platformlara da Edge’i getireceğini söylüyor ki bunlara macOS şuan dahil.

Edge’in Chromium’a bir ihtimal Linux tarafında da gözükmesi ihtimal, ama şirket bu konu da herhangi bir şey söylemediğini de ifade etmemiz lazım. Ayrıca belirtmekte fayda var ki bu kısım için bir build flag eklemek kadar kolay olmayacağı biliniyor.

Linux tarafında gözükmesinin ihtimallerinden birisi olan Chromium, Blink ve bunlara bağlı teknolojiler Linux desteği başarılı ve birçok yazılım örneğin Spotify veya çok platformlu masaüstü yazılımları yazmak için kullanılan Electron bu teknolojileri kullanmakta.

Ayrıca yine Microsoft tarafından yazılan ve yazılımcılar arasında popüler olan Microsoft Visual Studio Code Linux tarafında mevcut ve bu kod editörü de Electron ile yazılmış ve Blink layout motorunu kullanmakta.

Burada sorulması gereken bir soru var: Microsoft Edge, Linux’a gelirse kullanır mısınız?