Yeni yıl, yeni bir bilgisayar almak veya yeni şeyler yapmak için güzel bir sebep. Eğer Linux hakkında en ufak fikriniz yok veya arkadaşlarınız sizi bu konuda ürküttü ise bu düşüncelerinizi kenara atın derim çünkü bu 5 neden sizi bu çılgın Linux serüvenine sürükleyeceğinden eminiz.

Bu yazımızda size Linux’un derinliklerinine gitmeyi bir mühendis edası ile anlatmayacağımızndan emin olabilirsiniz. Yani normal bir bilgisayar kullanıcısı iseniz yorulmadan eski sisteminizde ki verileri de alarak bir Linux dağıtımına rahatlıkla geçebileceksiniz.

Lisanslama

Microsoft Windows veya benzeri ticari bir işletim sistemi kullanıyorsanız en başta mağdur olduğunuz durum yazılımın lisanslama süreci olabilir. Bu tip işletim sistemleri genelde bir kez öde ve devam et sistemini kullanmaktadır yani bir kez ödediğiniz bir işletim sistemi hep sizin olacaktır ama sorun şu ki yeni bir versiyonu geldiği zaman o işletim sistemini de satın almanız gerekmektedir ki bu sıkıcı olabilir.

Çoğu Linux dağıtımında lisanslama hizmeti bulunmamakta ve bunun anlamı da işletim sistemini bedava ve özgürce kullanabilirsiniz. Ayrıca yine lisanslama hizmeti olmadığı için yeni çıkan versiyonlarıda hemen yükseltme imkanı sunabiliyor birçok Linux dağıtımı.

Ama bu kısımda belirtmek isterim ki bazı Linux dağıtımları örneğin Red Hat Enterprise Linux Desktop veya SUSE Linux Enterprise Desktop gibi işletim sistemleri için yıllık veya 3 yıllık destek anlaşmalarında bulunmanız lazım kullanmanız için. Bu destek anlaşmalarında anlaşma süresi boyunca o an kullanılan sürümden itibaren bütün sürümleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca belirtmek isteriz ki bu işletim sistemlerinin yaklaşık sürümleride bulunmakta. Red Hat Enterprise Linux Desktop en yakın örneği CentOS olarak verebiliriz veya SUSE Linux Enterprise Desktop için de OpenSUSE diyebiliriz. Bu dağıtımları bedava ve özgürce bilgisayarınızda, herhangi bir destek anlaşmasına ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz.

Virüsler, truvalar, solucanlar ve fidye yazılımları

2017 Nisan ayında patlak veren WannaCry zararlı yazılımı birçok şirketi derinden sarstığını biliyoruz. Bunun başlıca sebebi Microsoft ekibinin SMB protokolü üzerinde çok geç yayınladıkları yamalar ayrıca birçok Windows işletim sistemi kullanıcısının bilinçsiz kullanmasından ötürü birçok firma Nissan, FedEx veya Hitachi gibi şirket etkilendi ve ciddi hasarlar aldılar.

Linux tarafında ise konunun daha ciddiye alındığını söyleyebiliriz ve kısa süreler içerisinde gerekli yamalama yapılmakta topluluk tarafından çünkü bütün herkes Linux çekirdeğinin kaynak kodunu veya Linux için önemli yazılımların (OpenSSH, lvm2) kaynak kodlarını görebilmektesiniz.

Buna rağmen belirtmekte fayda var ki Linux ortamları için geliştirilen zararlı yazılımlar var ama durum şudur ki dikkatli bir kullanıcının her iki sistemde de zaten virüs almayacağını belirtmek isteriz.

Dağıtımlar

Microsoft tarafında ki Windows işletim sistemi veya Apple tarafında ki macOS için farklı dağıtımlar mevcut olduğunu söyleyemeyiz ama Linux tarafında sayamayacağımız kadar dağıtım bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunun başlıca sebebi herkes, kendisi için bir sorun bulmuş ve o sorunu çözmek amaçlı sıfırdan veya belli bir aşamadan itibaren dağıtımlar geliştirdiğini rahatlıkla söylenebilir.

Örnek vermek gerekirse bu konuda, Citrix XenServer işletim sistemi belli bir sürümden itibaren çok fazla ticari amaç gütmeye başlamasından dolayı ve artık birçok önemli özelliği ücret ödemeden kullanılmaz hale getirdikleri için birkaç gönüllü insan XCP-ng adında bir işletim sistemi için birleştiler ve ticari özellikleri kendi içlerinde geliştirmeye başladılar.

Bir diğerki önemli neden ise yaptığınız veya ilgilendiğiniz iş ile alakalı olabilir. Örneğin normal bir bilgisayar kullanıcısı iseniz kullanıcı dostu bir dağıtım isteyebilirsiniz örneğin elementary OS veya Linux Mint böylelikle Firefox ile internetten bir video izleyebilir, Thunderbird gibi eposta istemcileri ile epostalarınızı kontrol edebilir veya LibreOffice Calc ile elektronik tablolar oluşturarak muhasebe işlerinizde kullanabilirsiniz.

Özel programlar

Önemli konu elbette özel yani mühendislik programları olabilir: Autodesk 3ds Max, Adobe Photoshop… Bu programların elbette alternatifleri var ama bunları da ayrıca vakit ayırıp öğrenmeniz gerekicek. Aşağıda ki tablo size Linux ortamında ki alternatif programları gösterecek

Ne kadar aşağıda ki tablo Ubuntu hakkında yazmış olsakta, bir çok dağıtım zaten bu programları yazılım marketlerinde bulundurmakta olduğunu belirtmek isteriz

Microsoft Windows Ubuntu
Adobe Photoshop GIMP
Autodesk 3ds Max Blender
Internet Explorer Firefox
Microsoft Office LibreOffice
Autodesk AutoCAD FreeCAD
Microsoft Visual Studio IDE NetBeans

Son söz

Yeni yıl ile birlikte almayı planladığınız yeni bilgisayarı (masaüstü veya dizüstü) bir Linux dağıtımı ile kullanmak için geçerli sebepleriniz bu temel sebepler üzerinden gelişebilir. Unutmamakta fayda var ki bu bilgileri size verirken, bizler de sizlerin ilk başladığı kısımdan geldik - yani hiçbir bilgimiz yoktu başlarken. Kendinize uygun dağıtımı bulmak kolay bir işlem olduğunu söyleyemem çünkü bu yazının yazarı olarak 50 den fazla dağıtımı farklı süreler ile kullandım ve son olarak Ubuntu ile devam etmeye karar verdim. Ayrıca şunu da biliyoruz ki herkesin fikirleri her an bir neden ile değişebilir. Bu neden ile kendimi Ubuntu’ya bağlamadığımı da buraya eklemek isterim ve internette görebileceğim bir dağıtımı deneyerek o dağıtıma geçebilirim rahatlıkla.