Yeni bir haftaya başlamaktan daha güzeli bir aya başlamak olacaktır diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz hafta Ubuntu, Linux Kernel veya AMD gibi topluluklar/şirketlerden önemli gelişmeler geldi hadi bunlara bir göz atalım

Linux 5.0 çekirdeğine AMD son dakika güncellemsi yaptı

Eklenen bu güncelleme ile AMD grafik kartlarında bulunan FreeSync teknolojisinin artık sorunsuz çalışabilir durumda.

Linus Torvals: ARM sistemler, x86 sistemler kadar başarılı olmayacak

Her zaman ki gibi idaalı sözleri ile meydana çıktı. Yazının kendisinin çok uzun olduğunu ifade etmek ve konunun hepsini özetlemek birkaç satırda hiç mümkün değil ama ifade etmek istediği olay iş yerimizde veya evimizde bulunan x86 sistemlerde geliştirdiğimiz yazılımları bir ARM sistemde çalıştırmanın bir saçmalık olduğunu savunuyor.

Conanical: Ubuntu’da APT paket yönetim sisteminden Snap’e terfi etmeyeceğiz

Ocak ayının ilk haftasında yayınlanan bu bluprint birçok kimseyi korkuttu. Bunun başlıca sebebi ise snapcraft üzerinde Conanical tarafından paylaşılan bir blog yazısından dolayı

Trust the publisher rather than the application itself

— Conanical, 15 Mayıs 2018

Bu durum birçok Ubuntu kullanıcısına Snap kullanmasına zorlayacak bir durum olduğunu rahatlıkla ifade edebilir çünkü şuan Ubuntu store da ana ekranda gösterilen bütün uygulamalar snapcraft üzerinden yayınlanan yazılımlar.

Alpine 3.9.1 çıktı

Çok hafif ama güvenliğe önem veren Alpine Linux’un 3.9.1 sürümü çıktı. Bu sürümde herhangi bir sunucu patlatmayacak güvenlik yamalamalarını yaptıklarını söyleyebiliriz.