Bu hafta biraz farklı olduğunu söyleyebilirim çünkü aramıza @mr-aethereus katıldı :tada: ve alttaki başlıklar birçoğu ondan geldi

Aynı zamanda ben SCaLE, Güney Kaliforniya Linux Fuarı, katıldım ve bu 4 günlük fuarın üç günün kaldım. Bir yazı (vlog olabilir çünkü anlatıcak çok şey var) da orada olanları anlatacağım

Konumuza tekrar gelirsek bu hafta

  • Linus, 5.0’ı yayınlattırdı, sonunda.
  • APT aracında ki güvenlik açığı komple kapatıldı
  • Bir sürü taptaze yayınlanmış yazılım ve dağıtım

Linux Kernel 5.0 çıktı

Geçen hafta son dakikalarda yapılan birkaç pull request ile Kernel 5.0 çıktı.

Bu son dakika yamaları yine birçok firma ve gönüllülerden geldi ama ilgi çekenleri hemen buraya not etmek isterim:

Bu çekirdek sürümünde şuan için bir önceki sürümlere nazaran kırıcı bir durum yok çünkü Linus’un açıklamasına göre “Linux 5.0 kullanıyorum demek Linux 4.x demekten daha havalı”.

ReactOS 0.4.11 yayınlandı

MS Windows kullanıcıları bir Linux dağıtımına geldiklerinde kendilerini sudan çıkmış gibi hisettmeleri kadar doğal birşey yok ama bu dağıtım ile imkansız çünkü eski alışkanlıklarınıza veya eski programlarınıza (tabiki de desteği olanların) yine devam edebilir hale getiren bir yapı ile geliyor.

Bu sürümde özellikle popüler Windows uygulamlarına daha iyi bir destek ile geldi: .NET 2.0 uygulamları ve Blender 2.57b, Evernote 5.8.3.

Birkaç paragraf ile anlatamayacağımız birçok özellik eklendiğini söylemek ister ve size sürüm notlarının linki şuraya bırakırız: ReactOS 0.4.11 Released.

Ubuntu 14.04.6 LTS yayınlandı

Bütün Ubuntu sistemlerde (Server, Desktop veya Kubuntu) fark edilen USN-3863-1 kaydı ile ortaya çıkan ve herkesi ilgilendiren bir güvenlik sorunu bu sürüm ile yamalandı bu güvenlik versiyonunda.

Tabiki birtek bunun ile kalmadı bu yüzden sizi yine sürüm notlarına davet ediyoruz: 14.04.6 için değişiklikler.

Pardus 17.5 yayınlandı

Pardus 17, LTS (Long Term Support) olan bir versiyon ve bu ara sürüm de herhangi yeni bir özellik eklenmeyip Firefox, Thunderbird, VLC veya Libreoffice gibi yazılımlar güncelleştirilmiş ve 200 ün üzerinde paketi ve yamasını içeren güvenlik yaması bu sürüm ile geliyor.

Detaylı değişiklikler için: Pardus 17.5 Sürümü Yayınlandı

calc.exe MIT lisansı altında paylaşıldı

Microsoft işletim sistemi olan Windows ile birlikte gelen hesap makinası (calc.exe) artık MIT lisansı ile lisanslanan bir açık kaynak kodlu proje.

Açık kaynak kodlu yayınlamalarının sebebi tamamı ile Microsoft teknolojilerini öğrenmek isteyenlere referans bırakmak için.

Asıl duyuru: Announcing the Open Sourcing of Windows Calculator
GitHub kod deposu: Microsoft/calculator

Skype Web desteği Linux için olmayacak

Bir diğerki önemli gelişme yine Microsoft tarafından geldi. Bu ZDNet haberine göre Skype Web sadece Windows 10 ve macOS sistemler de kullanılabilecek ve Linux desteği düşürülecek. Burada desktop sürümünden bahsetmediğimizi ifade etmek istiyorum tekrardan.

Olay aslında sandığımızdan daha büyük halde çünkü Chromebook işletim sistemi dahil Firefox, Opera gibi internet tarayıcıları kullanan kullanıcılar Skype Web şuan ki Preview‘ı açamıyorlar.

Aralık ayında yazdığımız yazıda Microsoft, Edge için Chromium kullanmayı planlıyor demiştik ve bu ihtimal olan bu durum aslında gerçek olacak gibi gözüküyor.

Kaynak: Windows 10, macOS get new Skype for Web: HD video, call recording but Linux misses out — ZDNet