Bu hafta her zamankinden biraz daha farklı olarak yeni yayınladığımız websitesini tanıtmak ile başlamak istiyorum: Dağıtım. Bu websitesinde Linux, BSD, Unix dağıtımlarının versiyonlarını takip edebileceğiniz, yeni fark ettiğiniz özellikleri paylaşabileceğiniz veya dağıtımlar hakkında yorumlar yapabileceğiniz basit bir topluluk projesi. Bu proje GitHub üzerinden kodu ve dağıtımı ise GitHub Pages üzerinden yapılıyor. Eğer katkıda bulunmak istiyorsanız sizi bekliyoruz.

Ubuntu 14.04 LTS için bir güvenlik güncellemesi yayınlandı

Canonical, yeni keşfedilen bir güvenlik açığını gidermek için yeni bir güncelleme yayınladı.

Ubuntu 14.04 LTS ve türevlerini (Lubuntu, Xubuntu, Kubuntu gibi) etkileyen ve saldırganların programları admin yetkisiyle açmasını sağlayan bir güvenlik açığı keşfedildi.

Bu açık, yerel bir saldırganın önbellek yetkilerini saklayan hizmetlere erişmesine ve yönetici yetkilerine sahip programları çalıştırmasına izin verebilecek bir race condition1.

Kullanıcıların yazılımlarını güncellemeleri gerekiyor

Bu problemi düzeltmek amacıyla, Canonical tüm Ubuntu 14.04 LTS kullanıcılarına en kısa sürede kernel(çekirdek) versiyonlarını buradaki talimatları takip ederek güncellemeleri önerisinde bulundu.

Firefox yeni dosya paylaşma servisi çıkardı: Firefox Send

Firefox Send'in giriş sayfası

Mozilla ekibinin minimalist dosya paylaşma sistemi, Firefox’un text pilot programından Firefox Send adı ile çıktı. Kullandığnız GDrive, Dropbox dan farklı olan bir kısım var ise burada sistemlerinde bulundurduğunuz veri maksimum bir haftalığına kalıyor (eğer Firefox hesabınızı bağladıysanız, yoksa 1 gün). Ayrıca, uçtan uca şifreleme ile veriniz güvence altına alınıyor — birçok mesajlaşma sisteminde kullanılan bir yöntemdir. Bu bu servisi kullanmak için bir Firefox internet tarayıcısı zorunluluğu yok ve bütün herkes bir internet tarayıcısı ile dosya gönderip alabilir.

Not: Proje Mozilla Public License 2.0 ile açık kaynak yazılım olarak GitHub’da.

SUSE serbest bir şirket olucağını açıkladı

SUSE Linux Enterprise

SUSE’un hikayesi çok uzun ama size şunu rahatlıkla söylebiliriz ki ençok el değiştiren şirket tarihine girmiş bir Linux dağıtımı yapan şirket. İlk 2004 de Novell’e satılan, sonrasında 2010 da Attachmate’in Novell’i alması; ondan sonrasından Micro Focus tarafından satın alınması. Şimdi ise SUSE bağımsız bir şirket olma yolunda uzun zamandır, Micro Focus sayesinde ki bu da EQT’ye satışından öncesine dayanıyor. Detaylar SUSE’da.

Kaynak: SUSE Newsroom

Solus 4 Fortitude yayınlandı

Birkaç gün öncesinde gözüme takılan bu dağıtımın yepyeni sürümü çıktı. Ama dağıtımı kısaca anlatmak gerekirse Linux Mint ile aynı yola çıkmış diyebiliriz: basitlik. Bu sürüm ile birlikte Kernel 4.20.16’ya yükseltilmiş. Bunun sayesinde AMD Picasso ve Rave2 APU, AMD Vega20 ve AMD Vega10 desteği geldi. Aynı zamanda Intel Coffee lake ve Ice Lake CPU destekleri artırılmıştı, 4.20.16 Kernel’i ile.

Bu dağıtımın en güzel yanı küçük menüler veya araçlar ile gelmesi örneğin bu sürüm ile birlikte Caffeine Mode geliyor. Bu araç sayesinde sistem kendini otomatik olarka uykuya almaz, ekranı karartmaz veya size bildirim getirmez. Detaylı gelişmeler için websitesini bir ziyaret edin: getsol.us

Gnome’un 3.32 sürümünü, KDE ekibi tebrik etti

Birçok insan sanıyor ki Gnome ile KDE masaüstü ortamları arasında bir çekişme var ama tam tersine bu durum böyle değil.

Gnome 3.32 masaüstü ortamından ekran görüntüsü

Check out @gnome 3.32. Congratulations to the @gnome community for an awesome job well done! https://www.gnome.org/news/2019/03/gnome-3-32-released/

— KDE Community (@kdecommunity) 14 Mart 2019

Aslında amacımız burada magazin çevirmek değildi ama bu haber ile birlikte Gnome’un 3.32 sürümünü de duyurmuş olduk işte :stuck_out_tongue_winking_eye: