GNU Nano 4.0 yayınlandı

Vim’den çıkamayan, GNU Emacs önyüklü olarak gelmeyen dağıtımların kullanıcılarının gönülleri fet eden metin editörünün 4. sürümü ile çıktı. Bu sürüm ile ilk göze çarpan yenilik daha sakin bir şekilde metin üzerinde hareket edebiliyorsunuz — her seferinde bir satır geçiyor. Ayrıca bu sürüm ile satır sonu karakteri otomatik olarak eklenmiyor buffer sonuna. Tabiki koskoca sürüm sadece bunlar ile kalmadı ve detayları: www.nano-editor.org‘da.

Mate 1.22 yayınlandı

Mate hakkında penceresi

Gnome 2 severlerın sıkça kullandı masaüstü ortamı yöneticisinin yeni sürümü ile yayınlandı. Bu sürümde dikkati çeken kısım MATE panel, yeniden bir çalışma ile Wayland görüntü sunucusu üzerinde çalışır hale geldi, birçok yazılımda olduğu gibi Mate ekibi Python 3 ile yazılmış betikleri, yazılımları terfi etmeye başladı eye of MATE, python-caja hatta mate-menus kütüphanesi. Sürüm detayları sadece bu kadar değil ve detaylar: mate-desktop.org

Google’un Stadia’sı Linux ve Vulkan üzerinde çalışıyor

Google Stadia Logosu

Google’ın yeni servisi geçen hafta duyuruldu ve birçok oyuncunun ilgisini çektiğini rahatlıkla istatistiklere bakarak söyleyebiliriz. Ayrıca Linux ve AMD kullanıcılarının da ilgisini çektiğini söyleyebiliriz çünkü Stadia Linux ve Vulkan üzerinde çalışan bir sistem olduğunu Google tarafından bildirildi. Bu durumun avantajı Google tarafından Linux çekirdeğine gelebilecek yamalar olacak.