Linux Kafası’nın dosya değişikliklerini git aracı ile sağladığımızı bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum ve bu aracın Linus Torvalds tarafından bugün itibari ile ortaya çıktığını bu haber bülteninin ilk paragraflarında söyleme isterim.

Linux için WPS Office 11 (2019) çıktı

WPS Office 11 (2019) versiyonu; yeni arayüz, yüksek çözünürlüklü ekran desteği gibi özellikleri ile yayınlandı.

WPS Office 11.1.0.8372, artık yüksek çözünürlüklü ekranlar için destekleniyor ve kişiselleştirilebilir görünüm imkanı sunuyor. Varsayılan ikonları da yenilenen uygulamanın görünümü için siyah ve beyaz olmak üzere iki adet kaplama seçilebiliyor. Bunun yanında arka plan rengini, yazı ve resim boyutunu değiştirmek de mümkün.

Bu yeni versiyon aynı zamanda çoklu-pencere desteğine de sahip. Önceki sürümlerde bütün dökümanlar tek bir WPS Office penceresindeki farklı sekmelerde açılabiliyor ve herhangi bir döküman başka bir pencerede açılamıyordu. Fakat artık varolan bir sekme yeni bir pencereye taşınabiliyor ve sekmelerin yerleri pencereler arasında değiştirilebiliyor.

Bütün değişiklik günlüğü buradan okunabilir.

Fedora 30 Beta sürümü yayınlandı

Öne çıkan özellikler arasında yeni masaüstü ortam seçenekleri, DNF performans iyileştirmeleri, GNOME 3.32 ve Golang, Bash, Python gibi birçok paketin güncellenmiş sürümleri var.

Daha detaylı bilgi için, Fedora 30’un son değişiklikler listesine göz atın.

Chef, %100 açık kaynağa (open source) geçileceğini açıkladı

Chef, Inc., tüm yazılımlarını Apache 2.0 lisansı ile açık kaynak olarak yayınlayacağını açıkladı.

Şirket buna ek olarak, sektörün önde gelen otomasyonu ve DevOps ile geliştireceği, dağıtacağı, lisans vereceği, garanti altına alacağı, tazmin edeceği ve destekleyeceği aynı açık kaynak kodu ile oluşturulan yeni bir ticari dağıtım olan Chef Enterprise Automation Stack’ı da duyurdu.

Chef, açık kaynaklı projelerinin herhangi bir amaç için kullanılmasını (FOSS’un dört özgürlüğüne uygun olarak) ve gelecekte yapılabilecek katkıları memnuniyetle karşılayacağını belirtti. Bu gelişmeler, Chef Infra (eski adıyla Chef), Chef InSpec, Chef Habitat, Chef Automate ve Chef Workstation gibi Chef ürünlerinin dağıtımını ve kullanımını kolaylaştıracak.