Linux Kernel 5.1-rc5 yayınlandı

Linus Torvalds’ın isteği ile yayınlanan bu release candidate ile 1 aydan kısa süre kaldı Linux Kernel 5.1’e. Elbette bu sürüm şuan için son kullanıcıdan daha çok geliştirici ve deneyimcilere hitap ediyor ama şurası önemli ki bu sürümde Torvalds’ın deyimine göre

Değişiklikler heryerde yapıldı ama bunlar zamansız değişikler değil ve çoğu çok küçük değişikler. İstatistiklere bakarsak ses sürücüsü tek başına bu ayakta kalıyor, tüm yamanın 3 te 1’ni kaplıyor.

Linus Torvals — 14 Nisan 2019

CVE-2019-9193: Bu bir güvenlik zayiyeti değil

Çok sık rastlanılmayan bir durum: CVE tarafından zararlı bir durum ifade edilirken, PostgreSQL geliştiricilerinin bu durum konusunda imkansız olduğunu ifade etmesi. Gerçeği söylemek gerekirse PostgreSQL’in websitesinde bulununan bu açıklama ile aslında neden imkansız ve yanlış bir CVE olduğunu anlayacaksınız.

Ubunu 19.04 (Disco Dingo) için son 4 gün

Ocak 2020’ye kadar desteği olucak bu sürümde birçok yenilik olacağını birkaç söyledik ve bugün itibari ile son sürüm dondurma yapıldı. Kısaca bu bir Ubuntu işletim sistemi için yayınlanmadan önce ki son çıkışı. Eğer 19.04 ile neler geleceğini merak ediyorsanız bir önceki yazıya bir göz atın derim.

Opera 60 (Reborn 3) çıktı

Birçok Firefox ve Chrome arasında kalan kullanıcı halen Opera kullanıyordur ve kendisi çok değişik bir yoldan ilerleyerek yenilikler ekleyerek Opera 60 (Reborn 3)’ü çıkarttılar.

Bu sürüm ile birlikte pekte görmeye alışık olmadığınız, sınırsız VPN‘nin ön yüklü gelmesi, kripto paranız için cüzdan ve kendilerinin adlandırdığı Web 3.0 desteği ile geliyor.