Bu hafta Ubuntu’nun haftası olduğundan eminiz ama bu sadece demek değildir ki koskoca açık kaynak ekosisteminde bunun hakkında haber alıcaksınız. Bu haftanın notlarında Thunderbolt ve 5.2, yeni DPL seçilmesi, Manjaro’nun ARM sürümü ve OpenSSH var.

Intel: Thunderbolt, 5.2 de sıkı çalışılacak

Intel Linux Kernel’i üzerinde en sıkı çalışan donanım üreticilerinden birisi ve her sürücüsünü Linux ortamı ile paylaştığı doğru. Intel’in açtığı thunderbolt-next dalında Thunderbolt’un nasıl çalışması gerektiğini optimize eden yamaların uygulandığı çalışmalar bulunyor. Bu haberi 5.0’da Thunderbolt arayüzünü kullanan ve performans sorunu yaşanlar için buraya koyuyorum.

Kaynak:

Ubuntu 19.04 karada

En çok hakkında yazılan sürüm olarak rahatlıkla tarihe geçen bir sürüm olabilir ve bunun başlıca sebebi kullanıcıları bekleyecek şeyin tam olarak kesinleşememesinde dolayısından. Buna rağmen şuan karşımızda ve birkaç şey hemen bu sürümde gözümüze çarpıyor:

  • ZFS opsiyonu EXT4, EXT3 gibi eklendi ve root bölümünde kullanılabilir durumda kurulum sırasında
  • Yaru Teması biraz fazlası ile Android kullanıyormuş hissi verdi ama bu da büyük bir değişiklik
  • Gnome 3.22 ve Linux 5.0 ile geliyor :tada:
  • Terminal uygulamasında arayüz değişiklikler var
  • 18.04’ün gece modunda yapılamayan tek şey artık yapılabilir: renk sıcaklığı değiştirmek
  • AMD kullanıcıları mutlu edicek bir sürüm olduğuna eminiz çünkü Mesa 19.0 ile yayınlandı

Debian proje liderini (DPL) seçti: Sam Hartman

Debian 1 yıl boyunca proje liderliğini yapıcak kişi Sam Hartman oldu. Sam Hartman’nın en başlarda söylediği şey Debian eğlenceli hale getireceğini vurguluyor. Bunu bu yıl içerisinde göreceğiz.

Manjaro ARM 19.04 tanıtıldı

Manjaro ARM 19.04 KDE ile

Bu sürüm ile, sundukları disk görüntüleri, artık yapılandırma arayüzü ile birlikte kullanıcı adı ve şifresi, süper kullanıcı şifresi, saat dilimi, dil ve klavye arayüzü ile bilgisayar adını girilebilecek.

Manjaro ARM 19.04 - Manjaro Forum

OpenSSH 8.0 yayınlandı

OpenSSH bu sürüm ile birlikte yeni özellikler ve code düzenlenmesi (refactoring) yaptığını açıklıyor.

Diğer projelerden

  • Yeni VirtualBox sürümleri 6.0.6 ve 5.2.28.
  • Feren OS‘in Nisan ayı için disk görüntüsü hazırlanmış ve bu görüntü ile yeni duvar kağıtları, ilk-giriş paneli (merhaba diyaloğu), birçok Debian sistemde olan yeni OEM kurulum arayüzü.