Bu haftanın ortasında Docker Hub’un veritabanına izinsiz girilmesi, Red Hat’in tek başına OpenJDK platformunu liderlik edeceği söylentisi yanında yine birçok özgür açık-kaynak yazılımının yeni sürümleri yayınlandı her hafta olduğu gibi.

Red Hat uzun süre destekli Java sürümleri yapmaya başlıyor

Java programlama dili Oracle tarafından uzun bir süredir kullanımda; genellikle kurumsal alt yapıda ki kuruluşların, örneğin banka veya sigorta, sıkça kullandığı bir programlama dili. Oracle son zamanlarda Java üzerinde birçok değişiklikte bulundu. Bunlardan ilki kısa dönemli sürüm destekleri birçok kullanıcı geliştirici tarafından aranması ama Oracle tarafından bunun negatif olarak yanıtlanması. Diğer ki önemli nokta ise Java dilinin lisansı yani Oracle JDK lisansı (BCPL) birçok önemli kısmı değişti. Bu lisans değişikliği ile Oracle üyeliliği olursa gerekli Java Geliştirici Kiti (JDK) güncellemeleri alabilecekler, JDK versiyon 11 sonrası için.

Geçen hafta yayınlanan haber ile Red Hat, OpenJDK’nin uzun süreli, OpenJDK 8 ve OpenJDK 11 desteği verceği desteği bilgisi yayınlandı, Packt’in haberine göre. Bu da demek oluyor ki OpenJDK takımında Oracle yerine Red Hat liderlik sürecek ve gerekli backporting Red Hat tarafından yapılacak.

Docker Hub veritabanına izinsiz giriş

190.000 kulanıcının kullanıcı adı, şifreli şifreleri, GitHub ve/veya Bitbucket anahtarlarının bir veritabanına izinsiz giriş ile Docker Hub tarafından kişilere yollanan email ile duyuruldu. Kişilere yollanan 25 Nisan günü yollanan epostada hali hazırda şifrelerin güvenlik nedeni ile sıfırlandığı ve GitHub ve/veya Bitbucket anahtarlarının da ayrıca sıfırlandığı belirtildi.

Eğer sizede email geldi ise veya durumdan şüpheli iseniz Docker Hub tarafından yazılan bu blog postunu okumanızı ve eğer diğer platformlarda da aynı şifre ve email kombinasyonunu kullanıyorsanız o platformlarda da değiştirmenizi öneririz.

Debian 9 “Stretch” güncellemesi geldi: 9.9

Stretch için, 9. sürüm, güvenlik güncellemesi yayınlandı. Bu sürümde birkaç ciddi problemin düzeltilmesi dışında yeni bir özellik eklenmedi.

Scientific Linux 8 hazırlığı

Red Hat 8’in beta koşuşturması başlanması ile Red Hat tabanlı dağıtımlarda bu yola başladılar. Scientific Linux, Red Hat tabanlı dağıtımlardan birisi ve Fermilab tarafından CERN gibi diğer labarutuarların yüksek enerji fiziği hesaplanması için kullanılan bir dağıtım haline getirmek için ortada. Aynı zamanda Red Hat, 6 ve 7. sürümü desteklediği sürece Scientific Linux bu sürümleri destekleyeceğini tekrardan belirtti.

OpenBSD 6.5

OpenBSD yeryüzünde ki en sağlam işletim sistemi ünvanın sahip bir işletim sistemi olduğunu ve OpenSSH gibi güvenlik için vazgeçilmez birçok yazılımı bizlere kazandırdığı için teşekkür etmek lazım. Bu BSD sürümünde Clang, MIPS64 mimarisi desteği veriyor, kablosuz performansı arttırıldı, unveil() fonksiyonu dosya sistemi içerikleri üzerinden işlem klasörlerine karşı koruması geldi.

Şifresiz SSH bağlantısı

Bu hafta yazılan bu yazımızda şifrenizi girmeden SSH bağlantısı 4 komut ile nasıl sağlandığını gösterdik.

Diğer projelerden

  • Wine 4.7
  • Atom 1.36.1
  • Nextcloud 16 ile güvenlik, makine öğrenimi ile sağlanıyor ve ACL yetkisi ile cross-app projeleri için yetkilendirmeleri kolaylaştırıyor.